mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following reasons for writing a formal business document would lead you to write a proposal? A. To convince your manager to use a new meeting or
What is the answer to the problem?
Colonial women were most likely involved with
Brazil is the world's largest producer of: wheat cotton rice coffee
What the answer for there are 3 boxes of tangerines each box has 93 tangerines the tangerines will be divied equally among 9 classrooms how many tangerines will
How can the value of the slope between any two points on a straight line be described
Why was there a civil war in japan?
Please help me out on this question
HELPPP Gravity is a force between any two objects with mass. Why doesn't a person feel a gravitational force between him/herself and another person? A) A perso
At a fundraiser breakfast, the bill for three glasses of orange juice and five pancake specials is $7.60, whereas the bill for one glass of orange juice and two