arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST, 5 STARS, AND THANKS!!!tapos na po ako Dyan katapos kulang ma answer
Choose the word that has the stress differently from that of the other words.Immersive Reader (25 Points) successful beautiful humorous difficult
79. The table lists the coefficients of kinetic friction for four materials sliding over steel. A 10-kilogram block of each of the materials in the table is pul
HiPAA was developers partly to help ensure the confidentiality of medical records
pls answer quickly and include details
Which expression are equivalent to the given expression
Historians often call Bhakti Thapa a Budho Baagh (an old tiger) due to his energy and will power. Justify the claim highlighting the role played by him during t
How many moles of NaCl are there in 3.90 x 10^24 particles?
What's a common reason for divorce?
A farmer using conservation blank methods to cultivate the fields will limit soil erosion and return organic material and nutrients to the soil, and will reduce