samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

The United States became involved in World War II primarily because of events in
Which answer choice does not contain any capitalization errors? A. He whined, "this soup is cold." B. "Even mature children," he said, "have no patience for a
A system of equations is shown below: y = 8x − 2 y = 9x − 7 What is the solution to the system of equations? (−5, 38) (−5, −38) (5, 38) (5, −38)
How is a delta formed
Jonathan Swift, in his satire Gulliver's Travels, gives his horse-like creatures the name "Houyhnhnmns" in imitation of their ___ speech. A. bovine B. equine C.
how do you find out how much a percentage is in a real number,like someone told me 15% equals 9,how do you find out?
Which of the following if added to this sequence A—G—A—T—G—C—G—A—G—T—T—A—C—G—G might create an insertion mutation? A.a fat molecule B.a sugar molecule C.a DNA m
polynomial equation. How do I do distributive property?
Circle R has a radius of 6, and is tangent to circle R at point Q. Also, QP = 8. (a) What is the measure of angle RQP Explain your answer. b) What is the
What two human systems work together to provide body cells with a constant supply of oxygen while removing carbon dioxide waste products?