anabandavidales
anabandavidales anabandavidales
  • 05-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can purchase 2 sodas for 3 dollars, how much does 6 sodas cost?

Respuesta :

BenDaChickenMaster
BenDaChickenMaster BenDaChickenMaster
  • 05-02-2021

Answer:

It costs $9

Step-by-step explanation:

Lets look at the ratio:

2/3

We need x:

6/x

Make an equation using the butterfly method:

3(6) = 2x

Simplify:

18=2x

Divide both sides by 2:

x=9

It costs $9

Answer Link
jaidyn200524 jaidyn200524
  • 05-02-2021
if you purchase 2 sodas it’s $3, 4 sodas it’s $6, and 6 sodas it’s $9. so it would be $9
Answer Link

Otras preguntas

At the same temperature, which has a higher viscosity, acetone or glycerin?
16/25 in decimal form
explain? estimate and then record the product?
A student answers 60% of the questions on a math exam correctly If she answers 42 of them correctly how many questions are on the exam?
in the painting the martyrdom of saint sebastian, the human figures are _____. stylized unrealistic very rigid lifelike
New technology has made methods of transportation faster
9. The Temple of Julius Caesar was built on the site of ____________.
What is 9 times 1/10 times 6 times 1/100 4 times 1/1000?
I need help with the problem
Which term identifies proteins that allow muscles to shorten it lengthen