iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Who is a person who leaves his or her own country or region to settle in another.
How might imperialism be one of the causes of the Vietnam War?
the midpoint p of line segment joining the points A (-10,4) B (-2,0)liea on the line segment joining the points C (-9,-4)D (-4,y ) find the ratio in which Pdivi
The diameter of a regulation basketball is 9.39 inches. If 1 inch equals 2.54 cm find the diameter of a basketball in kilometers.
Using the future tense (the tense learned in this module), write about what you are going to do this summer. You need at least 4 complete Spanish sentences.
El gato _____ a saltar. comienza pierde entiende repite
Which is the best estimate for the product of 104.143 × 10,021.4?
You are creating a flower garden in a triangular shape shown. You purchase edging to go around the flower garden. The edging cost $1.50 per foot. What is the co
Ella ________ cocinar las verduras. sabe, se, conoce, conocio
A president is most likely to use an executive order to implement a new policy when: A. the Supreme Court rules an act of Congress unconstitutional. B. Co