jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Which of these methods develops a character more slowly and gradually? A. describing a character's traits directly B. having another character describe him or
Plz answer my questions
How can you tell the direction a river flows
What moon phase comes after waxing crescent
What does the example of salted caramel illustrate? A. Kitchen accidents can result in great products. B. Many culinary trends begin in elite restaurants. C. On
What is the constant of proportionality in this graph?
6. Choose one statistic and use your own words to explain what it means. in the text equal Rights for women
Complete the following table with the properties used to solve 4(x + 3) = 20. Statements Proof 4(x + 3) = 20 Given 4x + 12 = 20 4x = 8 x = 2
PLEASE HELP!!! 20 POINTS WILL MARK BRAINLIEST
please help!!!!!! I will try to give brainliest :) ( and idk what subject to put this in soooo..) Match the following. Match the items in the left column to the