baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

Twice as number decreased by 9 is 7
what place value would i put 805 tens in
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
what place value would i put 805 tens in
A stone falls from ledge and takes 16 seconds to hit ground. The stone has an original velocity 0 m/s, How tall is the ledge?
6.5 write in word form
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
is the decimal form of 13/3 a rational number.
A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be sa
Can someone help me ?????