tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

I. Choose the letter of the correct answer. Write your answer on a separate sheet of paper. 1. Who suggested that the electron could jump to a different orbit b
What do you mean by art?Why is it important?
How did the ottoman empire maintain power.
12. What is the purpose of government according to Locke? (1 point) O It was instituted to impartially settle disputes between individuals. O It attempted to sa
WILL MAR BRAILIEST!! Did you feel connected to Clay's character in the story? Explain in about 100 words why you did or did not feel connected to Clay's charact
How has the judiciary established itself as truly independent branch in the case with aaron Burr
A type of painting that is large and semi-detailed it uses large broad strokes
solve the system of equations by elimination: 3x+y=5 2x-2y=-2
A 98% confidence interval is found to be (32,46). What is the margin of error ?
Please help asap.. 20 POINTS THX