tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

What is art criticism.
The boiling point of benzene is 80°C. Which pair of samples will have the same average kinetic energy as benzene molecules? (1 point) O two samples of gaseous
Ms. White drives 8 miles each way, to and from her office. If she does this 5 days each week for 10 weeks, how many total miles will she drive?
What sounds best in this sentence?
Which statements best describe the two methods of reproduction? Method Y is sexual reproduction which produces offspring that are genetically different. Method
PLz need help really fast will give Brainliest IF CAN also no BIT WEBSITES OR LINKS OR FILES Why is it important to know how to multiply fractions in order to d
Why is spell check not completely reliable as an editor? A.Spell check also points out words that are misspelled on purpose. B.Spell check won't catch the wro
what property is used to get from step 1 : 6(5x-2)=0 to step 2: 5x=2
Which word identifies a figure with the following attributes? four right angles opposite sides are the same length opposite sides are parallel for OA) square OB
Show your work! A pineapple is 7 times as heavy as an orange. The pineapple also weighs 870 grams more than the orange. What is the total weight in grams for th