jgunt2612 jgunt2612
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jill and Erica make 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

JimenaFlores448 JimenaFlores448
  • 03-03-2021

Answer:

They will have 32 dollars

Step-by-step explanation:

4 Gallons are 16qt

Sooo....

Multiply 16*2.00=32.00

Answer Link

Otras preguntas

I have $175 in my wallet, consisting of $10 and $5 notes. the $10 notes are twice as much as $5 notes. Find the number of $5 notes.​
How does areesh reflect uae heritage?
Tarleton State University-Central Texas was established when? a. 1999 b. 2005 c. 2010 d. 2015
take a factor out of the square root √(3x^3/16)
Describe the connection between the muscular system, nervous system, cardiac system, digestive system and endocrine system when the goat eats and how does the g
Can you please answer this for me
train traveling at 60 mph enters a tunnel that is 5 miles long. The train is one mile long. How many minutes does it take for the whole train to pass through th
Find mode of the following size 2 3 5 6 7 frequency 4 6 2 5 3 1
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!