frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Ms Hernandez has 17 tomato plants that she wants to plant in rows. She will put 2 plants some rows and 1 plant in the others. How many different ways can she pl
Supply the missing reason (s) for the given proof number 14
In a week, 18 hens laid 54 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
Which words in the sentence make up the adjective phrase? Which word does the adjective phrase modify? About 30 years ago, Sally Ride became the first woman in
Lyndon Johnson signed the Civil Rights Act of 1964. Which groups were affected by this piece of legislation? all racial minorities just women only African Ameri
Environmental wellness can best be described as Answer finding purpose in human existence. goal setting and finding meaning in your daily activates. knowledge a
What were the two primary drawbacks to the American Industrial Revolution?
which type of lava flows easily? a) silica-rich b) composite c) basaltic d) smooth
what is 33:60 as a fracton
What do enzymes do in cells? Thx in advance!!