urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

what are challenges of a mathematics teacher in lower basic school​
The function shown in the graph is shifted 4 units up to produce a new graph. Which function represents the new graph? मीर of(a) = cos (2)+4 n 21 ton of(2)=34+
(1/2)^3 X 1/2 Please answer this..•
Please Help me! Due in 10 Minutes. Thank You!
16, 11, 8.5, 7.25, what’s the next number?
PLEASE HELP!!! How much blueberry pie will each person get if 4 people share one half of the pie equally?
Explain why your senses would lead you to believe that the Earth is center of the universe.
A student received a coupon for 11% off the total purchase price at a clothing store. Let c be the original price of the purchase. Use the expression below for
Brainly i need help on this question pls look at the image k12
A water tank initially contained 120 liters of water. It is then filled with more water, at a constant rate of 9 liters per minute. How many liters of water are