vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

A ball has a diameter of 7 inches. What is the volume
plzzz helpp ASAP 1. Why is it important to know what the limitations of a particular model are? A. so you can create a prototype based on your model B. so you d
what is the net ionic equation with its physical states? (NH4)2CO3(aq)+Ca(ClO4)2(aq)⟶CaCO3(s)+2NH4ClO4(aq)
Use the cubic model y=5a^3-10a^2 to estimate the value of y when a=2. a. 0 b. 40 c. 80 d. 120
factor the equation using zero product property. x2+7x=-6
I 23. Explain the Spanish mission
Write down one way we can build community at school?
Could I please have some help?​
describe the process involved when the human eye views an object​
What were The main changes of the (Civil Rights, Society, Immigration) programs ?