person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

is the following an example of a hyperbole? "Heart falling to the floor if we lose another person"
Japanese children at the age of ____ can tell the difference between the /r/ sound and the /l/ sound just as well as american children.
Which is an example of nonobjective statement about a picture that shows two people talking while standing under a tree on a sunny day A:the two people are sta
why were the Americans articles of Confederation inneffective
A company will make a cereal box with whole number dimensions and a volume of 100 cubic centimeters. if cardboard costs $0.05 per 100 square centimeters, what i
Help! What is a task that an Internet database allows you to perform? A. Storing your software B. Backing up your files C. Sorting information based on ce
The sting in her ........ Knees brought tears to her eyes. a) smooth b) bony c) stiff d)fleshy
which equation represents a transuranium​
What is the difference between a reliable and unreliable narrator?
Which method of testing substances is a sure way to identify a chemical reaction? A. change in color B. formation of bubbles C. change in density D. incr