72693779 72693779
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Gus bought a salad for $6 and two pizza's. If he paid a total of $36, what equation represents finding the cost of one pizza?

Respuesta :

sararodriguez99
sararodriguez99 sararodriguez99
  • 02-04-2021

Answer:

15 dollars each pizza

Step-by-step explanation:

2 pizzas (15 + 15 = 30)

30 + 6 = 36

Answer Link
nterry200909 nterry200909
  • 02-04-2021

Answer:

15

Step-by-step explanation:

15+15=30+6 =36

Answer Link

Otras preguntas

What are similarities between rotation revolution
Which is true of ultraviolet rays? They help your body produce vitamin D.They are visible to the naked eye.They provide the energy that makes your morning toast
Kevin can travel 22 1/2 miles in 1/3 hour. What is his average speed in miles per hour?
would you most likely measure a leaf using ounces ,pounds o tons? explain
The early Roman government was a monarchy oligarchy democracy dictatorship
I need help with fractions What is 5/7 - 1/5?
how can we tell when forces are acting on an object (science)
0.083 repeding as a percentage?
you have 36 coins. the ratio of heads to tails is 3 to 1. how many coins are heads?
justin is 10 years less than half his father's age. if justin is 12 years old, how old is his father?