krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

What is the most direct use of a compass in geometric constructions? A. to draw congruent angles B. to draw arcs of a given size C. to draw perpendicular lin
write an essay on electricity theft and it's implications for the Nigerian electricity supply industry​
Find the nth term of 4,8,14,22
Solve this question:Зх <-24
A typical social security number Is 555-47-6693. How many social security numbers are possible if the first 2 digits cannot be 0’s
on the unit circle, which of the following angles has the terminal point coordinates of (\sqrt(2))/(2),-(\sqrt(2))/(2)a)5pi/4b)pi/4c)3pi/4d)7pi/4
? 6.2 Divided by 1/2
Which of the following is NOT considered a barrier to healthy food choices?A. Your menu preference at a restaurant is fried chicken tenders and fries.B. Your
What is the eighth term in the sequence 4, 8, 12, 16, 20…?
on this necklace the ratio of black beads to white beads is 1:4 How many more black beads do you need to add to make the ratio of black to white 4:1 ? WILL GIVE