Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

Which leader in the Crusades is revered for his acts of compassion A. Saladin B. King Louis VII C. Frederick II D. Godfrey of Bouillon
What is the margin of safety? a. $ 25,000 b. $ 50,000 c. $100,000 d. $250,000?
60 is what percent of 250
what is 9c + 4 = −23.
Compare the ideologies of the founding fathers of the uae and father of the indian nation, mahatma gandhi.
How much was the most snow ever recorded in 24 hours in the US?
A government in which a one-party dictatorship regulates every aspect of citizens' lives is known as a? Question 19 options: a.Totalitarian confederacy b.Tota
A clothing company charges $5 for each belt that it sells. It also charges a fixed delivery fee of $8 per order. How much would it cost to order 37 belts and ha
True or false: all economists believe that predatory pricing is a profitable business strategy.
Denouement A) We are left to wonder what was real and what was a dream. Exposition B) The main character reads the true inscription on his lover's tombstone.