Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

why do the mediterranean sea and the red sea have more salt than the baltic sea
All living things need energy; it is a requirement for life. In a typical cell, ATP, the high energy molecule, is produced in the __________ in the presence of
Why is it difficult to know exactly how many Africans were enslaved and brought to the Americas?
what gave the united states the right to preserve order in cuba
is 0.4 less than, greatest than, or equal to 44%? explain
What number is between 1 and 20 with factor of 5
Yuri has a rope 12m long. He cuts it into pieces that are each 2m long. What fraction of the rope is one piece? Draw a picture
A triangle has a area of 36 square feet. if the height is 6 feet more than it's base, what are its height and base
what would you do if you were a warewolf?this Is my homework so plz help me asap (as soon as possible)
Which best describes Jefferson’s response to the handling of the Whiskey Rebellion?