Safa287 Safa287
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

40 points if helped please as soon as possible

40 points if helped please as soon as possible class=

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 01-07-2021

Answer:

1.33 × 10² hours

Step-by-step explanation:

Time taken is calculated as

Time = [tex]\frac{Distance}{Speed}[/tex]

        = [tex]\frac{3.2(10^{6}) }{2.4(10^{4}) }[/tex]

       = [tex]\frac{3.2}{2.4}[/tex] × [tex]\frac{10^{6} }{10^{4} }[/tex]

       = 1.33 × [tex]10^{(6-4)}[/tex]

       = 1.33 × 10² hours ( to 3 significant figures )

Answer Link

Otras preguntas

Sharon spent $3.45 on sunflower seeds the price of sunflower seeds is $0.89 per pound how many pounds of sunflower seeds does Sharon buy
What is the missing term, a, in the pattern below? 28, 14, a, 3.5, 1.75, … A. 0 B. 10 C. 7.5 D. 7
How did thomas paine's pamphlet Common Sense change the way many people viewed their king? what other significant effects did it have?
WHAT is the unit rate for 115 miles in 2 hours
Sharon spent $3.45 on sunflower seeds the price of sunflower seeds is $0.89 per pound how many pounds of sunflower seeds does Sharon buy
If y=2x+7 were to change to y=1/2+7, how would the new graph compare to the original graph?
What does the speaker in this poem say will happen to "thy thoughts, when thou art gone"?
In ∆ABC, which ratio equals cos C?
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
Jessica wrote 6+6+6 on the board. What is another way to show 6+6+6+6