Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

What ocean is on the East Coast of the United States?
What would be the cost to each person in the United States to build a Death Star if it's cost would be 9*10^14 dollars? Express your answer to one significant f
True or False? It's not possible to build a triangle with side lengths of 3, 3, and 3.
Name one state that borders Canada
In terms of entropy and energy, systems in nature tend to undergo changes toward (1 ) lower entropy and lower energy (2) lower entropy and higher energy (3) hig
A machine with a mechanical advantage of 10 is used to produce an output force of 250 newtons. What input force is applied to this machine
What are the two major political parties in the United States?
help on questions 11 and 15 Add and simplify if possible
What did Susan B. Anthony do?
Which property is a measure of the average kinetic energy of the particles in a sample or matter? (1) mass (2) density (3) pressure (4) temperatu