lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
Predict what happens when zinc is added to water
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
Predict what happens when zinc is added to water
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers.
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
How did New England's physical geography help the growth of industries?
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe