bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the age of the following person for insurance purpose on the given date. Mahammad Houtman, who was born December 28, 1934, is how old on June 2, 1978?
define electric circuits. what are the essential components required to make an electric circuit?
what are types of adverb and given good example
HELP PLEASE! Select a figure from the options which will continue the same series as established by the problem figures.Please answer somebody! Need answer.
Draw 2 diagrams for single, double and triple covalent bonds formed in differant molecules.​
what is the irony of text lebanon's drinking water.​
Refer to the article "Aboriginal Australians and Dreamtime Creation Myths." Part A What does the author explain about the inclusion of a sun goddess in the st
Whats the area of a parallelogram with a hight of 4cm and a base of 16cm
Write out at least three steps on how you solve for side AB
C'est quoi ressources humaines