pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Do you agree with Dr. Walker and his colleagues that the changes to Jordan Jones’s meal could not explain his improved performance? Why or why not?
what makes a rivarly
HELP PLS!! Which table represents The function y=4x-3?
What is a gene? What is a gene? What is a gene?
Please help me I have to turn this in by 5:00 I will give you the brain thing and extra points. 2/5
Given the following box, determine the factors and product.
Television sizes are measured on the diagonal Tony's television length is 42 inches and the television width is 31 inches what is the diagonal measurement of To
An airplane takes 3 hours to travel a distance of 2700 miles with the wind. The return trip takes 5 hours against the wind. Find the speed of the plane in still
Write a paragraph that describes and explains at least three ways in which Frederick Douglass expressed his views as an abolitionist.
Type in the missing values to complete the simplified form of the expression 4x –4 + 3y + 6 –2x + 3y. _x+_y+_ and please explain why its not 6x+6y+2