britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Everything in the world is composed of: minerals matter compounds
What organelle is bigger in the plant cell than in the animal cell?
A triangular sail has a base length of 2.5 m the area of the sail is 3.75 m² how tall is the sail
After a windstorm, a leaning pole makes a 75° angle with the road surface. The pole casts a 15-foot shadow when the sun is at a 45° angle of elevation. About ho
HELP PLEASE - PICTURE BELOW
Who was jim crow? how did jim crow affect african americans?
On an average day, how much money is in vaults of the federal reserve bank of philadelphia?
Why were europeans motivated to and begin exploring the world?
Roberta earns $9.25 per hour at a pizzeria. Write an equation that she can use to find e, her earnings, after h hours.
what is the answer to 4x<12