LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

is gravity a matter??
Does the entropy of the surroundings increase for spontaneous processes?.
What is the value of x?
The lines represented by the equations 12y – 8x = -72 and y = 2/3 x – 3 are perpendicular parallel the same line neither parallel nor perpendicular
Most cells do not get very large in overall size. Which factor(s) contribute to this? a. In order for a cell to survive, it needs to be able to supply itself
necesito 10 oraciones sobre el medio ambiente con sujeto verbo y predicado ​
What are the characteristics and properties of light?
Who was leader of the ""rough riders"" and served as president of the united states from 1901 to 1909?.
What is the volume of the prism above?
why does call of duty make so much games?????