yiyanjin yiyanjin
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

A weekly newspaper ad costs $2.70 for the first line and half that for the remaining lines. What is the cost to run an ad that is 4 lines long?

Respuesta :

cafmb45
cafmb45 cafmb45
  • 01-10-2021

Answer:

$6.75

Step-by-step explanation:

2.70 / 1/2 = 1.35

2.70 + 1.35 + 1.35 + 1.35 = 6.75

So the answer is $6.75

Answer Link

Otras preguntas

What is/was the American dream? I need at least 10 bullet points about what the American dream was please somebody help me
how far away is all 9 planets from the sun
type the requested verb form of this verb. future progressive tense: soar
reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
The square root of 617 is between which two numbers?
Which decimal is equivalent to 13/20?
Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s