mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
How to simplify square root of 210?
Describe how the coming of World War II ended the Great Depression. What region of the nation benefited most spectacularly?
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
how do you divide 3.4 divided by 12.92
what is 122/11 equivalent to as a decimal??
What is determined by motion and the spacing of particles?
Solve by completing the square X squared -6x+8=0
what is 7/9 as a decimal terminating or repeating decimal