s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

what is 2v+7=3 of this equation
During the medieval period, which group played an important role in staging plays in various parts of towns? landholders shop owners peasants trade guilds
a book club has 200 members each member was asked whether he or she prefers fiction or nonfiction books the results are shown below
1) Shane works at a computer store. If he earns $20.93 from a 7% commission on the sale of a printer, what is the price of the printer? 2) Kayla earns a weekly
which type of lava flows easily? a) silica-rich b) composite c) basaltic d) smooth
Developing a (n)______ made absorption of nutrients more efficient for roundworms. Coelom,anus,or mouth
Which of the following is true concerning the balance between the solar energy absorbed and radiated by Earth? a. Earth’s atmosphere absorbs a larger fraction o
Robert Scott set out the North Pole or the South Pole on Christmas Day, 1911?
What is produced when prokaryotes break down sewage
Which of the following is true concerning the balance between the solar energy absorbed and radiated by Earth? a. Earth’s atmosphere absorbs a larger fraction o