Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

the product of w and 373
Which sentence has a misplaced adjective phrase? a. The antique chair in the dining room is creaky. b. The old antique shops along Main Street are fun to expl
People who lived in groups that developed their own customs, hunted and gathered, and produced cave art can be considered a civilization. a. True b. False
ronald states that number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. nathaniel says it is rational because it is fracti
triple the sum of 45 and 55
which is bigger, 70% of 200 or 3/4 of 160
explain why 2.15 and-2.15 opposite
Is 30.249 greater or less than 30.429
a car's velocity changes from 32m/s to 96m/s in an 8.0-s period. what is its acceleration?
What point of view provides information about others? a. first person b. second person c. third person