alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

How long does a black panther live
How do biotechnological methods of preserving and storing food generally help ensure that the food stays safe to eat? by killing all the microorganisms in the
Is m=10,m=-1 parallel or perpendicular
How te be responsible
Briana is showing her class a book about butterflies. She asks the class, “Can someone tell me about a butterfly they have seen?” What age group would Briana’s
. You turn on your Windows computer and see the system display POST messages. Then the screen goes blank with no text. Which of the following items could be the
Read these sentences. In a survey, 75% of the student body said they would vote for the bear as the school mascot. This fills me with _______! Choose the word
E.B. Henderson is typically referred to as "The Father of Black Basketball" a. True b. False
What kingdom was the glory age of ancient Egypt?
Answer???????????????​