tink122 tink122
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada


There are two sizes of milk to choose from at the grocery store. A 3-quart cartoon costs $2.78,
while a 4-quart carton cost $3.87. Which is the more economical buy and why?

Respuesta :

amayal1kes3
amayal1kes3 amayal1kes3
  • 02-11-2021
Three quart carton because even though it’s less quarts you save more money
Answer Link

Otras preguntas

Within the visible spectrum, our experience of red is associated with ________. shorter wavelengths intermediate wavelengths wavelengths of indeterminate length
Which is an exponential growth function? F(x)=6(0.25)^x F(x)=0.25(5.25)^x F(x)=-4.25x F(x)=(-1.25)x
Can someone please help me I really need this answer!!!!
The _____ tags must be at the start and end of an ordered list.
Convert the equation: y+7=-2(x-3) into slope-intercept form.
Someonnnne helllppppp !!!
All art is basically paleolithic or neolithic was said by
How many codons are needed to create 4 amino acids?
Write a complete program thatdeclares an integer variable,reads a value from the keyboard into that variable, andwrites to standard output the square of the var
COLD BRISK FRIGID WINTRY Which word is the least descriptive and would be considered the weakest word in this list?