kkgmike4life kkgmike4life
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

The pharmacy purchases a drug for $200.00 per pound. How much is this
per ounce? How much is purchased for $25.00?

Respuesta :

dianaisthebest21 dianaisthebest21
  • 02-11-2021

Answer:

$12.50

Step-by-step explanation:

16oz = 1pound

200÷16=12.5

12.5 × 16= 200

Answer Link

Otras preguntas

Which equation represents this statement? 5 less than twice a number is 3
An object has a mass of 20 g and displaces a volume of 5 mL. What is the object's density? 4 g/cm 3 100 g/cm 3 0.25 g/cm 3
Brianna is driving on a long road trip. She currently has 9 gallons of gas in her car. Each hour that she drives, her car uses up 2 gallons of gas. How much gas
2) About how many students do not prefer non- fiction? A. 60 B. 75 C. 100 D. 150 E. 180
Jason is in charge of all the food ordering for the restaurant where he works. When food deliveries arrive at the back door of his kitchen, in order to confirm
Pamela had 45 packages of licorice and wanted to put them in bags that could hold 10 packages each. How many bags could she fill completely? A: 5 B: 4 C: 6 D: 2
The price of an apple is 2/3 of the price of orange . If I bought 6 apples and 3 oranges and spent $18 . What is the price of apple ?
What is the value of the expression: 5 (3 - 7b ) when b=2? Show work.
Sam is moving bags of soil from a loading dock into a storeroom. The topsoil weighs 40 pounds per bag, and the mulch weighs 20 pounds per bag. The cart Sam uses
He is now living with his family…………….a farm. A. at B. in C. on D. from