forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Determine the nature of the roots: 3X^2-6X+3=0 a. a unique real solution c. cannot be determined b. two distinct real solutions d. no real solutions
what 4 consecutive whole numbers add to 54
Which word should not be hyphenated to fit on a line? A. charge B. automatic C. divided D. register
Which goal was shared by the women's rights movement and the Civil Rights movement? A. greater protections for voting rights B. the passage of laws banning disc
U.S. Admiral Henry Mayo demanded that Mexico give a 21-gun salute to the American _____________ after the Tampico Incident.
A child of weight 250 N climds 1.5 metres up a rope ladder in 5 seconds. Calculate the: A. work done B. power of the climb
Which countries occupied North America in 1783 ?
Solve by taking the square root of both sides. (3x+3)^2=25
Solve by taking the square root of both sides. (3x+3)^2=25
What unique view of democracy did Franklin express? Select one: a. That all land owning males could vote b. That a republican form of government could replace m