We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

In the Battle of _______, a disastrous charge against forces holding Cemetery Ridge led to Confederate defeat. A. Gettysburg B. Antietam C. Cold Harbor D. Vicks
of the four river valleys that supported major early civilizations, which one lost one of its major rivers
will the opposite of zero always sometimes never be be zero explain your reasoning
What was most surprising about the outbreak of the Chinese Civil War?
a gallon of gasoline costs g dollars.Paul puts 12.5 gallons of gasoline in his car and 0.75 gallon of gasoline in a portable tank.Which shows how many dollars h
Barry swam three times as many laps as George plus one more lap. Barry swam 25 laps. how many laps did George swim?
Jennifer's basketball team played 18 games this season, and they won twice as many games as they lost. How many games did they lose?
Muhammad left Mecca to live in Medina because __________. converts to Islam in Medina invited him to preach among them he feared for his life if he stayed in Me
what is the definition of Epic in Social Studies
Which region of Washington has the diversity of the beaches of the Pacific Ocean, the Straits of Juan de Fuca, valleys, mountains and rain forest. Olympic Penin