layla11605
layla11605 layla11605
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Polly buys 6.8 yards of fabric for $28.90. What is the cost per yard?

Please help? :)​

Respuesta :

BrianComics BrianComics
  • 01-12-2021

Answer:

Polly has to pay $0.24 per yard of fabric.

Step-by-step explanation:

You simply have to divide the 6.8 yards by the $28.90 cost. The result is $0.235294118 dollars per yard, but since you can't have only half a cent, we will round it to the nearest hundredths and get $0.24 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What is a direct combination reaction?
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
.is a pot holder a conductor or a insulator
What is Sir Francis Drake hardships
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
When was William Shakespeare born
When was World War I?