gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

find the next 2 numbers .... 243,81,27,?,? I NEED HELP
What type of warare did the viet cong use during the Vietnam war? A. Nuclear warfare B. Guerrila warfare C. Trench warfare D. Traditional warfare
angie needs to buy 156 candles for a party.each package has 8candles.how many packages should angue buy? in area model please
Suppose the block factory has only crates and stacks. How can it pack an order for 4,270
his best friend's wedding was so important that craig spent most of his savings to fly to hawaii to attend. a. loyalty b. suffering c. grief
Origin of fine spices and silks
please help me!!!!!!!!!
10. multiply 4x(x3 2)
Knowledge of the structure of a pesticide is important because it affects the A)amount of the pesticide that is needed. B)explanation of why the pesticide is to
360 miles in 6 hours