aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Lines of what run parallel to the equator
A mountain climber's change in elevation over an 8-hour period is −248 feet . What is the mountain climber's average change in elevation per hour for that tim
Is the group of words a sentence or a sentence fragment? Sometime during the summer. A. sentence fragment B. sentence
which platonic solid has four faces that are equilateral triangles
A circle is centered at the origin and has a radius of 8. What is the equation
What prevented Benjamin Franklin from pursuing a college education? A. His brothers were better at school than he was. B. He did not enjoy reading or studying o
Why was frank palko convicted and sentenced twice in connecticut, even though the constitution promises protection from double jeopardy?
Evaluate f(x)=-x^2-4 for x=-3
The republican state reconstruction governments in the south made significant and long-lasting achievements in
From “getting into the fossil record” what are Teo examples of trace fossils?