stichgotrich8739 stichgotrich8739
  • 04-01-2022
  • Business
contestada

five boxes of bananas sell for $30.00. how many boxes can you buy for $9.00?

Respuesta :

zacharyhutcherson
zacharyhutcherson zacharyhutcherson
  • 04-01-2022

Answer:

1 box.

Explanation:

First, find out how much one box costs. To do this, divide 30 by five. This gives us $6. So if each box costs $6, then how many boxes can we buy if we have $9? The answer is one. Two boxes would cost $12, but we only have $9, so we could only buy 1 box and have $3 leftover.

Answer Link
erimatthew09
erimatthew09 erimatthew09
  • 04-01-2022

Explanation:

five box=$30

1 box =30 divided by 5 = 6

so 1 and a half = 90 because 1 box =6dollars so 1 and a half will be 90 dollars

mark as brainliest answer

Answer Link

Otras preguntas

can anyone help me find the area of these two pls ?
1. Erin bought 4 boxes of crayons for $0.89 each. How much will she pay for the 4 boxes of crayons?
Find the value of x to the nearest tenth!!
What is the difference between applying risk measures for insurance purposes versus applying risk measures for compliance? Provide an example and explain how bo
In the crucible act 1 who believes he should be given a home for his services
-4(x-4)=-44 Please answer this with how you got the answer.
Do-Now: Imagine an alternate world where the Atomic Bomb wa- never invented and the World was on the verge of a Third World W as tensions between the West and R
Triangle EFG, with vertices E(-9,2), F(-5,3), and G(-7,5), is drawn inside a rectangle, as shown below.
Find the derivative of f(x) = 7x + 9 at x = 6. (6 points)
help me, please......