eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

7. Where did slaves have harder lives?
What is immunization pls don’t refer google
given the ABC DEF find the value of x and y
What is (jk)(x) when j(x)=-7x and k(x)=9-2x
Radiocarbon dating can be used to determine the age of _____.
Help me please. I am having troubles with my math homework.
Amy notices that her credit card company has charged too high an interest rate for delayed payment this month. Which law protects her from this issue? A. Fair
What gave Europeans their largest advantage over the indigenous population in 1492: guns, steel, or horses?
The ratio of the angles in a quadrilateral are 2:3:5:10, what is the measure of the largest angle?
Help meh pls Mrs. Johnson gave a sum of money to her son and daughter in the ratio 5: 6. Her daughter received $2,400. How much did Mrs. Johnson give away in a