madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

4. Indicate the ionic equation, the net-ionic equation, and the spectator ions of the followingmolecular equation.HCl(aq)+Fe2O3(s)→FeCl3(aq)+H2O(1)​
What measures might have been implemented by the Taft administration to help integrate African-Americans into the mainstream, both economically and politically
To separate a mixture of iron filings and salt, the most efficient method wouid be passing a magnet through the mixture sorting the mixture by hand distilling t
an infinitive is preceeded by the word _____. A. toB. inC. ofD. a​
A student listed the characteristics of chemical and nuclear reactions. Chemical and Nuclear Reactions A -->Total mass remains unchanged B --> Small ch
What is the value of x in the figure below? Show your work.
A student observed that a small amount of acetone sprayed on the back of the hand felt very cool compared to a similar amount of water. Your explanation of this
Compare and Contrast the ways that Fredrick Douglass and Satchel Paige helped to achieve positive changes for African Americans?
Extinction is a natural phenomenon. It is estimated that 99% of all species that ever lived are now extinct. Why then do we say that we are now experiencing an
Describe the headright system of land distribution in Georgia.