cjtosmooth97 cjtosmooth97
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

Levi buys a one-pint bottle of juice for $1.76. What is the unit rate
of the juice per fluid
qunce

Respuesta :

uwukianna
uwukianna uwukianna
  • 02-02-2022
Answer:
Zachary bought 16 ounces of juice
Step-by-step explanation:
First you figure out how many ounces are in a pint ( Which in case your wondering it's 16)
Then you take that number and divide $3.20 by 16 which gives you .20 cents.
You can double check my answer by multiplying .20 by 16 which gives you $3.20.
Hope this helps. ^w^
Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32