hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

(2 Points) x + 2 If f (x) find f (8) 5
The movie house gives a way a $5 coupon for every 4 movies purchased. They give away a bag of popcorn for every 3 movies purchased. How many movies would you ha
What is the domain and range of f(x)=3x-1?
The story of Cupid and Psyche illustrates belief in the Greek mydla that a mortal might undergo (a) (deification
Select the correct answer. Which equation is equivalent to the given equation? [tex]x^{2}[/tex] - 6x = 8x^2 - 6x = 8 A. (x - 6)^2 = 44(x - 6)^2 = 44 B. (x - 6)^
198x25 in us traditional multiplication
How to work out 3b/7 - 1 = 5 precise step by step?
x+x-z; use x=3 & z=4​
Rationalise the denominator of : (3+2√5)/(5-2√3)​
define moment of momentum. at which condition is it's magnitude zero?​