nope6192 nope6192
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jack and Jill share £200 sweets in the ratio 7:3
Work out how much each person gets.

Respuesta :

SharkRose SharkRose
  • 03-02-2022

Answer:

jack= £140

Jill= £60

Step-by-step explanation:

7+3= 10= total amount of parts

200/10=20

1 part-20

7*20=140 (jack)

3*20=60(jill)

Answer Link

Otras preguntas

Sex is NOT a way to __________. a. prove your love b. increase your self-worth c. bargain for attention d. all of the above
The function h(t) = –16t^2 + 96t + 6 represents an object projected into the air from a cannon. The maximum height reached by the object is 150 feet.The possi
Rico wants to divide 45 cans of soda into two groups so that the ratio is 4 to 5. How many cans will be in each group?
Which event must always occur for a chemical reaction to take place?(1) formation of a precipitate(2) formation of a gas(3) effective collisions between reactin
The longest interval of time is called _____. an eon a period an era a century
Which statement best describes the shape and volume of an aluminum cylinder at STP? (1) It has a definite shape and a definite volume. (2) It has a definite sha
The head of the state executive branch is the a. governor. c. lieutenant governor. b. secretary of state. d. attorney general.
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound of apples?
Which type of chemical bond is formed between two atoms of bromine? (1) metallic (3) ionic(2) hydrogen (4) covalent
45 minutes to 1 hour to simplest form