knb100 knb100
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of soup for $7.50 How much would it cost to purchase 6 cans of soup? $

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2022

Answer: It would be $3.75

Step-by-step explanation: 12/2=6 and 7.50/2=3.75

Answer Link
bonkthedonk16 bonkthedonk16
  • 03-02-2022
The answer to your question is 3.75
Answer Link

Otras preguntas

Ushma and her friends went to a movie that started at 7:35 PM the movie ended at 9:20 AM How long was the movie in hours and minutes?
Heather has $500 in her saving acount . she withdraws $ 20 per week for gas . write an equation healthy can use to see how manyweek it will take her to have a b
A square frame has sides that are 7x inches.create an expression to represent the area of the square frame
please help, explain your answer
what is this year's theme for the month of March
is this a painting of a real person that existed?
What is the tone of this poem? what does the tone reveal about the speaker of the poem and the conflict she faces ? based on this excertp what can you predict a
You pay $2.40 for 3/4 pounds of grapes . Your friend buys a pound of grapes at the same time and estimates that he will pay $1.80. What can you say about your f
Right triangles & Trigonometry. Find x.
Can someone please help me