joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Pam says she will charge 125 plus 15 an hour to paint a house. Michelle will charge $50 plus $20 per hour to paint a house. After how many hours will their cost
the committee charged with writing the Declaration of Independence reviewed the original draft and?
Consider a rabbit, which of the following is true regarding its DNA? A) All of its cells contain the same DNA. B) Each cell type contains its own unique DNA. C
The work of a student to solve the equation 2(6y − 3) = 20 + 6y is shown below: Step 1: 2(6y − 3) = 20 + 6y Step 2: 8y − 5 = 20 + 6y Step 3: 2y − 5 = 20 Step 4:
Saturated fats found in animal products, such as bacon and cheese, are also called A. lipids. B. amino acids. C. cholesterol. D. triglycerides. Which one of th
if a forest exosystem is removed through clear-cutting, many species of organisms that lived in that ecosystem dsappear. Their lost is due to?
Migrants who left the Great Plains behind during the 1930s
The equation of the line perpendicular to the y-axis that passes through the point (–5, 1) is y = 1. True or false.
With regard to British influences on India, which of the following statements is true? a. The common name for the British Indian Empire was the "British Raj."
What is the average of 36 and 83 ?