im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

[tex](4v^{-3} )^3/3v^{-8}[/tex]
Who published the first newspaper published in the Gold Coast?
1. PLEASEE HELP!! Find the slant height of the cone 13 m 11 m 17 m 15 m
need help with ques #7 and #9
3. Which property is used to select full Row of data grid view a) Select Mode b) Mode Selection c) Selection Mode d) Mode Select
list ways equality 7-2521 defies society. in chapter 1. (from anthem by ayn rand)
You work in a museum that has a huge, beautiful, stained-glass window Each panel tints the light a different color. Recently a new exhibit showcasing plants fro
a majority of land in the middle east is unsuitable for crops because​
Land could be acquired in any of the following ways except a. Land could be obtained through marriage. c. Land could be given by the Church as a fief. b. Land c
What is the answer to 5/8 - 1/4^2