laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

The 347 students who listed soccer as their favorite sport were 13 less than three times the number of students who listed basketball as their favorite sport
how can we make the world a better and healthier place?
What can I multiply to get 56
What is 7 and 29/80 as a decimal?
In The Communist Manifesto, Karl Marx hypothesized that capitalism would fail if workers.?
Which one of the following pieces of writing would you be most likely to believe as true? a. An advertisement you receive in the mail regarding the benefits of
The 347 students who listed soccer as their favorite sport were 13 less than three times the number of students who listed basketball as their favorite sport
if a=2,c=4 e=-6 then 3a-3(2c-e)
PLEASE ANSWER THESE 2 QUESTIONS ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! During a scuba dive, Lainey descended to a point 20 feet below the ocean surface. She continued her d
Why did the British army March on Lexington and concord?