nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

sexually transmitted diseases
what is a libreria de viejo and where are they found
is loretta lynn still alive
is sprint having problems today
which genre represented a break away from conformity and mocked modern civilization
how to do question 2?
how to know when eggs are done boiling
58 is 16% of what number?
Which best explains why Europeans wanted to send explorers to East Asia in the 1400s? Which best explains why Europeans wanted to send explorers to East Asia in
phife dawg cause of death