ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

what state of matter has a definite volume but no definite shape
What is the measure of how much consumers will respond to price changes?
Science differs from other disciplines, such as history and the arts, because science relies on ?
Ben earns 12,800 a year. About 15% is taken out for taxes. How much is taken out for taxes?
the sum of the measures of the interior angles of the parallelogram is 360° write and solve an equation to find the value of the variable
Income elasticity of demand measures how a. the price of a good is affected when there is a change in consumer income. b. many units of a good a consumer can bu
Time/temperature control for safety foods must be cooled from 135°F to 41°F or below within __________ hours?
need help asap 8 points
Rectangle RSTU has the coordinates of R (2,2), S (6,2), and U (2, -4). What are the coordinates of point T?
write two facts about any five fruits and five vegetables