rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

Question for Math! I have a 200-point math test coming up, and I don't get the concept of this question, but if somebody is willing to help me out on this quest
The sum of 2.236 and 7.555.. must be : A) Rational B) Irrational C) An integer D) A whole number
A sentence that asks a question ends with a period. True False
why does bread dough is needed to be left for hours or a day before baking?​
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for the first term.–77, –76, –75, –74
A student graphed distance versus time for an object that moves 14m every 2 s. the speed of the object is
(1) When we call someone “pig” or “swine,” we do not mean it as a compliment. (2) But pigs do not deserve to be used as a symbol for an insult. (3) They are pro
Cuanto vale la y en matemáticas
The sun ____ in the East.​